DOPRAVA ZADARMO pri nákupe nad 40 €

Rúško alebo respirátor?

Prinášame vám porovnanie ochranných pomôcok proti vírusom. Kedy je postačujúce použiť
jednorázové alebo textilné rúško a kedy je vhodnejší respirátor a aké výhody ponúka.

Jednorazové rúško

 • Zloženie: 3-4 vrstvová netkaná textília + filtračná vrstva
 • Použitie: jednorazové
 • Bezpečnosť: 70 %
 • Starostlivosť: nedoporučuje sa používať opakovane
 • Fukčnosť: 1-2 dni
 • Cena: od 0,15 €/ks

Textilné rúško

 • Zloženie: polyester / bavlna s úpletom iónovej vstvy striebra
 • Použitie: opakované
 • Bezpečnosť: 15%-20%
 • Starostlivosť: pranie (do 60 °C)
 • Fukčnosť: > 1 mesiac
 • Cena: od 2,80 €/ks

Respirátor FFP3

 • Zloženie: viac vrstvé zloženie respirátora, tkanina, zložky striebra a iné
 • Použitie: opakované
 • Bezpečnosť: viac ako 99 %
 • Starostlivosť: s obsahom striebra, možno použiť opakovane
 • Fukčnosť: > 1 týždeň
 • Cena: od 3,80 €/ks

Akú funkciu plní rúško a kedy
potrebujeme respirátor

Rúško je bezpečný nástroj, ktorý chráni verejnosť pred vírusmi. Ak máte podozrenie, že ste chorý a chcete sa vyvarovať tomu aby ste niekoho nakazili, je vhodné si nasadiť rúško.


Takto viete prakticky zamedziť všetkým kvapôčkam, ktoré sa šíria kašlom alebo kýchnutím a tým značne znížite prenos vírusu / infekcie ďalej. Tento spôsob ochrany však neplatí v opačnom smere. Vírusy sa môžu dostať k vám zvonka aj keď máte rúško nasadené, nakoľko rúško neprilieha na tvár úplne, vzduchom sa po jeho stranách môže vírus dostať až do dýchacích ciest. Teda, ak ste zdravý, jediným dôvodom nosenia rúška je empatia pre ľudí okolo nás.


Respirátor je však stavaný inak. Funguje primárne ako ochrana jeho používateľa. Stará sa o bezpečnosť zdravého človeka pred vírusmi, infekciami prenášanými vzduchom či inými škodlivými látkami. Respirátor ihneď po nasadení filtruje vzduch, ktorý dýchame a zabraňuje vdýchnutiu vírusov, ktoré sa môžu šíriť v podobe kvapôčok, dymu, prachu, aerosoly. Použitie respirátora je práve v čase pandémie ako je koronavírus veľmi potrebné, nakoľko si môžeme byť jeho bezpečnosťou takmer istý, ak ho používame správnym spôsobom.

Jednotlivé typy rúšok a respirátorov

Existuje viacero typov rúšok aj respirátorov. Medzi rúškami a respirátormi je okrem stupňa bezpečnosti primárny rozdiel v cene, kde rúško kúpite aj za pár centov, pri respirátoroch sa pohybujeme v rozmedzí eur.


Medzi najčastejšie používané rúška patria jednorázové chirurgické rúška, ktoré je možné dostať v 3-vrstvovej alebo 4-vrstvovej variante. Chirurgické rúška majú skvelé výsledky vo viacerých testoch, kde certifikované rúška (označenie CE) dosahujú výborné výsledky aj pri účinnosti filtrácie 0,6 μm, kde väčšina výrobkov zachytáva viac ako 90%, čím sa dostávajú na úroveň ochrany svojho okolia k respirátorom FFP2. Tieto rúška sú však jednorazové, čo znamená, že ich použitie je krátkodobé a pravidelné používanie zakaždým nových jednorazových rúšok znamená obrovský odpad a záťaž pre našu planétu. Preto sú čoraz obľúbenejšie textilné rúška, pre ktoré sa vyvinula tkanina s vláknami striebra, ktorá napomáha eliminovaniu vírusov. Textilné rúška, ktoré sú vyrobené prevažne z bavlny, prípadne v kombinácii s polyesterom je možné používať opakovane, ak ich dezinfikujeme praním (ideálne do 60 °C). K opakovanému použitiu je vhodné dezinfikovať rúška aj žehlením, čo zaručí kompletnú elimináciu vírusov. V rôznych testoch textilné rúška síce dosahujú lepšiu priedušnosť, no na úkor kvality filtrácie, kde bežné textilné rúška dosahujú filtráciu 0,6 μm na úrovni 20%-25%. Avšak aj tento výsledok je použiteľní v praxi, podľa amerických fyzikov z GitHub.com a ich matematického modelu sa použitím textilných rúšok s 20% účinnosťou znižuje pravdepodobnosť vzájomnej nákazy o 35%. Viaceré testy ukazujú, že textilné rúška sa po praní stanú odolnejšími ako od výroby. Môže za to skutočnosť, že sa vlákna textílie narušia, čím sa rozťahujú a tým sa zvyšuje filtračná funkcia rúška.


Respirátory sa rozdeľujú do troch základných ochranných tried: FFP1, FFP2, FFP3. Pre efektívnu ochranu proti vírusom sú vhodné respirátory s označením FFP2 a FFP3. Niektoré respirátory sa vyrábajú aj s výdychovým ventilom (viditeľný z vonkajšej strany), ktorý uľachčuje dýchanie pre zdravého človeka. Respirátory s ventilom sú však rizikom pre okolie ak je jeho používateľ chorý, nakoľko obsahom vychádzajúceho vzduchu z ventilu sú aj kvapôčky, ktoré môžu obsahovať infekčný vírus. Preto je pri použití respirátora FFP2/FFP3 s výdychovým ventilom a snahe zabrániť šíreniu vírusu nutné z vonkajšej strany použiť aspoň jednorazové rúško. K tejto skutočnosti sa z dôvodu pandémie postavili zodpovedne napríklad mnohé letecké spoločnosti, ktoré zakázali respirátori s výdychovým ventilom pri cestovaní lietadlom. Urobili tak hlavne z toho dôvodu, že nie je isté či človek s negatívnym testom na Covid-19 nemôže byť zatiaľ len nositeľom vírusu, nakoľko v mnohých prípadoch sa symptómy ochorenia, ktoré je možné testom zachytiť, dostavia až o niekoľko dní. Respirátory FFP3 predstavujú najvyššiu ochranu, pretože zachytávajú až 99% častíc z vonkajšieho okolia, vírusy a baktérie vrátane COVID-19, ale takisto aj azbestové vlákna či toxické látky. Jedná sa o najtesnejšie respirátory na trhu, nakoľko sú účinné aj pri náročnejších podmienkach oproti bežným rúškam či respirátoroch FFP1/FFP2. Mimo EÚ môžu mať ozančenie N99 alebo N100.


Ak chceme aby bol účinný aj respirátor FFP2, musí priliehať na tvár úplne. Preto jedným z najvhodnejších výrobkov je respirátor RespiPro od českého výrobcu Respilon, kde si môžete vybrať z troch dostupných veľkostí, ktoré sú vyrobené s vysokými nárokmi na ergonomický tvar a priliehavosť na tvár. Tieto respirátori obsahujú membránu z nanovlákna, čím zachytávajú až 99,9% vírusov. Prítomnosť nanovlákna potvrdilo aj veľké testovanie rúšoka a repirátorov od dTestu (najväčšia česká spotrebiteľská organizácia) pri testovacom produkte RespiPro Carbon FFP2 od Respilonu kde vyšiel ako jeden z najúčinnejších a pri pohľade na cenu aj jeden z najdostupnejších respirátorov na trhu. V ponuke výrobcu nájdeme aj novinku respirátor s akcelerovaným oxidom medi, ktorý má samosterilizačnú funkciu, čo zabezpečuje sterilný respirátor aj pri opakovanom použití. 

Vybrali sme pre Vás vhodné produkty,
na ochranu proti vírusom:

VIAC PRODUKTOV